Zgubiony bagaż – co zrobić?

Samolot jest chyba jednym z najpopularniejszych środków transport-u w obecnych czasach. Nie tylko jest on dość tani, jeśli kupimy bilety odpowiednio wcześniej, ale także jest bardzo wygodny, bezpieczny i szybki. W ciągu kilkugodzinnej podróży możemy dostać się na całkiem inny kontynent. Na pewno każdy zdaje sobie sprawę z tego, że do samolotu nie można zabierać dużo bagażu. Dlatego powinno się spakować mniej. Ale niech każdy wyobrazi sobie taką sytuację, że wysiadacie z samolotu, idziecie  po swój bagaż i okazuje się, że go nie ma i że się zgubił. Co trzeba w takim przypadku zrobić? Tego będzie można dowiedzieć się z niniejszego artykułu, gdzie będzie opisane dokładnie zagadnienie: Zgubiony bagaż – co zrobić? Dlatego każdy powinien się zapoznać z treścią. Nigdy nie wiadomo, czy akurat nam się to nie przytrafi.

Co zrobić w przypadku zgubionego bagażu?

Mimo, że zgubiony bagaż na lotnisku nie zdarza się już zbyt często to jednak jeszcze można spotkać takie zjawisko. Dlatego każdy powinien być przygotowany na taką ewentualność. Lepiej dmuchać na zimne. Jak wiadomo nie jest to nic przyjemnego. Szczególnie, że ktoś przyleciał na wymarzony urlop wypocząć. Sytuacja, w której rzeczy lecą w innym kierunku niż podróżny, nadal się niestety zdarza. Wiadomo, że taka sytuacja jest niezwykle stresująca i może zepsuć urlop każdej osobie. Bo jak tu sobie poradzić bez jakichkolwiek rzeczy osobistych? W takim przypadku podróżny musi zatroszczyć się o ważniejsze sprawy. Tylko czy można wybrnąć z takiej sytuacji? Jeśli tak to jak to zrobić? Czy ubezpieczenie turystyczne bierze pod uwagę takie problemy?

Czy ktoś wie w ogóle kiedy najczęściej dochodzi do zgubienia bagażu? Otóż to dość proste. Dzieje się tak na dłuższych trasach, z przesiadkami.  Jednak co jest ważne, to nie zawsze jest wina oczywiście obsługi lotniska.  Zdarza się często, że to podróżny źle oznaczył bagaż, a przez to nie trudno o jakąkolwiek pomyłkę.

Jeśli mimo przeszukania nie znajdziemy swojej walizki to musimy udać się w takim przypadku do punktu, w którym zgłasza się takie sytuacje.  Co trzeba mieć przy sobie? Oczywiście dowód tożsamości, dokument, który otrzymałeś podczas nadawania bagażu, oraz swoją kartę pokładową. To nie wszystko. Powinniśmy także w bardzo dokładny sposób opisać jak wyglądał nasz bagaż oraz co się w nim w ogóle znajdowało. Pracownik lotniska spisze stosowny protokół, na podstawie którego linie lotnicze będą poszukiwać Twojego bagażu. Jeśli się znajdzie, zostanie odesłany pod wskazany przez Ciebie adres.

Dodatkowo jeśli bagaż nie przybędzie do nas na czas to lotnisko oferuje różne zapomogi finansowe lub także zwrot kosztów na podstawie wykazanych rachunków. Obsługa może dać zestaw pierwszej potrzeby, który obejmuje niezbędne przybory toaletowe, kosmetyki i bieliznę. Taki zestaw wystarczy… na jeden dzień. Dodatkowo można otrzymać odszkodowanie wynoszące od 2000 zł wzwyż dzięki którym będziemy mogli kupić sobie ubrania, kosmetyki i inne potrzebne rzeczy. Ale to tylko jak mamy wykupioną polisę turystyczną.

A czy zdarza się tak, że walizka w ogóle do nas nie wróciła? Oczywiście, że tak. W takim przypadku należy zwrócić się po rekompensatę do przewoźnika. W takiej sytuacji należy się odszkodowanie na mocy Konwencji Montrealskiej, a jego wysokość jest jasno określona w przepisach. Zgodnie z nimi to pasażer podaje wartość zgubionych rzeczy – górną granicą jest kwota odpowiadająca około 6000 zł.  Niestety czasami też bywa tak, iż bagaż został zniszczony. Na tego typu reklamację mamy 7 dni. Stosowny formularz najlepiej złożyć jeszcze na lotnisku, w biurze zagubionego bagażu. Tutaj kwota wynosi 5000 zł z polisy.

Jak widać sytuacje są różne i niestety się zdarzają. Dlatego też lepiej wiedzieć wcześniej co można zrobić w przypadku zgubienia swojego bagażu.