Wizyta na lotnisku

Lotnisko krok po kroku

Czy wiesz, co dzieje się na lotnisku?

Wszyscy tam byliśmy, przedzierając się przez kolejki do odprawy i z niepokojem patrząc na zegarki. To czas paniki i stresu – czy to się kiedykolwiek skończy? Witamy na Lotnisku.

Lotnisko krok po kroku” to poradnik, który nie tylko pokazuje, co dzieje się w każdym obszarze, ale także opisuje, jak być na nie przygotowanym.

Podróżowanie samolotem może być dezorientujące.. Jest tam mnóstwo ludzi i wiele procedur, których należy przestrzegać.

Ponad 30 lotnisk z ponad 25.000 pracowników przyjmuje 28,5 miliona podróżnych każdego roku.

Zanurz się w innej kulturze i środowisku, przemierzając świat.

Jeśli szukasz mniej gorączkowego doświadczenia podróży, unikaj godzin szczytu, kiedy tylko to możliwe. Jeśli wybierasz się na wakacje latem lub w okolicach świąt, takich jak Święto Dziękczynienia czy Boże Narodzenie, spróbuj latać poza sezonem. A jeśli podróżujesz tylko na dzień lub dwa, spróbuj polecieć samolotem w środku tygodnia, a nie w weekend; większość ludzi chce mieć jak najwięcej czasu w dni wolne od pracy, więc loty będą wtedy pełniejsze. Jeśli znajdziesz się na lotnisku w godzinach szczytu podróży, przyjdź wcześniej, aby nie musieć stać w kolejce, podczas gdy wszyscy inni tłoczą się wokół kasy biletowej. Sprawdź opcje odprawy online, jeśli są dostępne; United Airlines ma aplikację mobilną, która pozwala na wydrukowanie własnej karty pokładowej w domu, zanim dotrzesz na lotnisko.

Sytuacja w USA

Aby wlecieć do USA z zagranicy, musisz przejść przez Customs and Border Protection (CBP), która wymaga od wszystkich międzynarodowych gości posiadania ważnego paszportu. Jeśli Twój paszport straci ważność w ciągu roku od daty powrotu, najlepiej jest go odnowić przed wyjazdem, ponieważ niektóre kraje nie zezwalają na wjazd do swojego kraju z przeterminowanym paszportem. Stany Zjednoczone NIE zezwalają na wjazd do kraju osobom o statusie “unescorted status”, innymi słowy – bez dokumentów (w tym dokumentów, które straciły ważność) lub bez wizy. Nie można ubiegać się o wizę na granicy lub na lotnisku. Należy najpierw ubiegać się o zatwierdzenie w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży (ESTA), a następnie uzyskać wizę po przyjeździe do Stanów Zjednoczonych. Jeśli nie posiadasz przy sobie dowodu obywatelstwa, takiego jak aktualny paszport amerykański, oryginalny akt urodzenia (musi być poświadczony podniesioną pieczęcią), świadectwo naturalizacji lub zaświadczenie o obywatelstwie, musisz złożyć wniosek i otrzymać odpowiedni dokument podróży z Departamentu Stanu przed podróżą do Stanów Zjednoczonych. Jeśli nie jesteś obywatelem, ale przebywasz w USA legalnie na podstawie wizy lub tymczasowego stempla I-551, zgodnie z Twoim aktualnym statusem imigracyjnym, powinieneś sprawdzić w liniach lotniczych, jakie są wymagania dotyczące podróży z Twoimi dokumentami.