Ukraina, co trzeba wiedzieć?

Ukraina jest kojarzona przede wszystkim, jako kraj osławionych stepów, rozległych przestrzeni, ale także pięknego wybrzeża Morza Czarnego. Państwo to potrafi oczarować urodą rozległego krajobrazu i historycznymi miejscami, które obfitują w zabytki. Na Ukrainie wciąż można spotkać tereny nieskażone ludzką bytnością, fascynujące góry, ale również miasta pełne zabytków oraz ciepłe morze.

Pytanie – Ukraina, co zwiedzać?

Wspominając o Ukrainie wiele osób odpowie od razu, że należy zobaczyć Krym, który zostawia niezapomniane wrażenia na turystach i piękne wspomnienia. Różnorodność Krymu składa się z takich elementów jak:

  • warownie,
  • ruiny starożytnych gmachów,
  • ruiny klasztorów,
  • pozostałości meczetów tatarskich,
  • piękne ogrody i gaje oliwne.

Od wieków to właśnie na Krymie spotyka się Wschód spotykał się z Zachodem. Dlatego też można tam spotkać starożytne greckie ruiny, średniowiecze twierdze, ruiny ormiańskich klasztorów oraz pamiątki po Tatarach (meczety oraz słynny Pałac Chanów w Bakczysaraju). Na Krymie można również zwiedzać skalne miasta jak np. Czufut-kale(znajduje się na wzgórzach niedaleko Bakczysaraju). Jednym z miast Krymu jest Jałta, która była świadkiem podpisania traktatu powojennego, a obecnie można tam zobaczyć m.in. Muzeum Czechowa, Sobór Św. Joanny Złotoustej, katolicki Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, Jałtańskie Państwowe Muzeum Historii i Literatury czy Muzeum Narodowej Sztuki Dekoracyjnej “Polana Bajek”.

Jakie miasta na Ukrainie warto zobaczyć?

Na Ukrainie jest sporo miast, które znamy z lekcji historii i które warto zobaczyć, chociaż raz w życiu. Takim miastem jest Kamieniec Podolski, który obok Lwowa jest najczęściej odwiedzanym przez turystów miastem. Kamieniec został przyłączony do Polski przez Kazimierza Wielkiego w 1352 roku. Miasto było jednym z najważniejszych punktów strategicznych ówczesnej Europy. Kolejnym znanym i chętnie odwiedzanym miastem jest Berdyczów, który określa się nazwą ukraińska Częstochowa, gdyż jest to najsłynniejszy na Ukrainie ośrodek kultu maryjnego. Do zwiedzania polecane są także Chocim, Charków, czy Kijów. W przypadku Ukrainy nie będzie dylematu Ukraina co zwiedzać, lecz Ukraina co ominąć.