Strefy wolnocłowe – zalety i wady zakupów w takich miejscach

Dziś podróżowanie samolotem nie jest czymś niedostępnym i pozwolić sobie może na nie mnóstwo osób. Tym samym osoby, które już podróżowały w ten sposób, z pewnością zwróciły uwagę na występującą na lotniskach strefą bezcłową. Chodzi tutaj o miejsca, gdzie bez większych problemów można nabyć szereg artykułów nieobjętych podatkami i akcyzą. Sklepy bezcłowe to na tyle ciekawe miejsce, że warto mu poświęcić nieco więcej czasu. Nie pozostaje już zatem nic innego, jak tylko
zaprosić do lektury.

Strefa bezcłowa – parę słów tytułem wstępu

To właśnie na lotniskach spotykamy najczęściej mamy do czynienia ze strefami bezcłowymi i sklepami objętymi tego rodzaju ulgami. Warto nadmienić, że miejsca tego rodzaju są usytuowane nie tylko w portach lotniczych. Występują one również w określonych miejscowościach przygranicznych, jak i też na statkach wycieczkowych. Cechą charakterystyczną wszystkich tych miejsc jest to, że występują tam artykuły, zwolnione są z różnego typu danin, podatków i lokalnych akcyz. To powoduje, że owe miejsca cieszą się niezmiennie od lat dużym zainteresowaniem podróżnych. Ceny są tu atrakcyjne, ale warto wiedzieć, iż w różnych lokalizacjach ten sam artykuł może mieć zgoła odmienną cenę. Wynika to oczywiście z lokalizacji danego miejsca i lokalnych uwarunkowań cenowych. Najtaniej będzie z naszego punktu widzenia w krajach nienależących do UE.

Czy sklepy bezcłowe są dla wszystkich?

Chcąc skorzystać z możliwości dokonania zakupów w strefie wolnocłowej, trzeba pamiętać o tym, aby dysponować ważnym biletem lotniczym. Nie ma bowiem innej możliwości dostania się do takiego sklepu, ponieważ jest on usytuowany w miejscu za bramkami kontroli bezpieczeństwa. Co więcej, przy samej kasie takiego sklepu możemy zostać poproszeni o okazanie karty pokładowej.
W przeciwnym razie zapłacimy za zakupy wraz z podatkiem VAT.

Jakie produkty opłaca się nabyć w sklepach wolnocłowych?

Bez względu na to, w jakim znajdujemy się kraju zwykła marża sklepowa, jest wyższa niż w sklepach tradycyjnych. Stąd też mimo obciętego podatku VAT warto o tym pamiętać. Z powyższych względów w kontekście zakupów w sklepach wolnocłowych dokonujmy ich w krajach niebędących członkami Unii Europejskiej. Do tego warto częściej odwiedzać sklepy w strefach Duty Free w kontekście artykułów, jakie w naszym rodzimym kraju objęte są akcyzą. Stąd też najczęściej dobrym pomysłem na zakupy w tego typu sklepach będzie zaopatrzenie się tam przede wszystkim w artykuły tytoniowe i alkoholowe. To właśnie w ich przypadku mamy najczęściej możliwość odczucia ulgi dla swojego budżetu. Tym samym kwota za wspomniane zakupy będzie z naszego punktu widzenia znacznie bardziej atrakcyjna. Biznes.

Możliwość zakupu określonych produktów tylko i wyłącznie w strefach wolnocłowych

Warto mieć na uwadze fakt, że nie tylko sam argument cenowy jest jedyną przesłanką, jaka może nas skłonić do zakupów w tego rodzaju sklepach na obszarach stref wolnocłowych. Warto bowiem brać pod uwagę fakt, że mamy możliwość zaopatrzenia się tam w produkty, jakich nie dostaniemy w ogólnej sprzedaży. Doskonałym przykładem mogą tu być, chociażby nietypowe wielkości flakonów perfum albo też unikalne rodzaje alkoholi. W połączeniu tego z niezwykle korzystnymi cenami można z czystym sumieniem polecić sklepy bezcłowe jako miejsce zakupów przed wylotem. Oczywiście w dalszym ciągu trzeba mieć z tyłu głowy informację, że takie punkty sprzedaży nie zawsze są dobrym wyborem i warto wcześniej sobie wszystko skrupulatnie wyliczyć. Dzięki temu z całą pewnością nie będziemy w żadnym wypadku stratni.

Mając zatem na uwadze wszystkie kwestie związane z odwiedzaniem klepów na terenie stref duty free śmiało, można stwierdzić, że robienie tam zakupów przed podróżą lub po jej zakończeniu nie jest złym wyborem. W końcu w takich miejscach da się czasami wyłapać faktycznie korzystne oferty.