Reguły panujące na lotnisku przed odlotem – sprawdź, czy je znasz!

Za każdym razem, kiedy zabieramy się za coś dla nas nowego i nieznanego targają nami sprzeczne emocje. Z jednej strony bowiem pojawia się ekscytacja, ale towarzyszy nam też często niepewność. Z powyższych względów warto się starannie przygotować do całej wyprawy. W ten sposób nic nas nie zaskoczy i w pełni będziemy mogli się skupić na danej czynności. Tak też jest i w przypadku podroży lotniczej, gdzie pierwszym jej elementem jest wyprawa na lotnisko i wszelkie czynności związane z przygotowaniem do lotu. Stąd też w niniejszym tekście pochylimy się nieco nad powyższym zagadnieniem tak, aby nikogo nie przerażał już moment wkroczenia na teren lotniska. Usługi na lotniskach.

Zbieżne zasady na lotniskach

Doskonałą wiadomością dla osób nielatających dotąd powinno być to, że procedury na lotniskach są zbliżone do siebie. Można więc mówić tu o pewnej rutynie, która odbywa się na każdym lotnisku świata. Stąd też wraz z intensywnością lotów pewne czynności wiązane z działaniami na lotnisku wejdą nam najzwyczajniej w świecie w krew. Pochylmy się zatem na kilku fundamentalnych kwestiach związanych z zachowaniem na lotnisku.

Bagaż podręczny

Niezwykle istotnym elementem, od którego trzeba zacząć przegląd informacji związanych z wyruszeniem na lotnisko, jest przygotowanie bagażu. Dzięki odpowiedniemu podejściu unikniemy nieprzyjemnych sytuacji i ewentualnych komplikacji. Na wstępie trzeba pamiętać, że do samolotu możemy bagaż podręczny, a z kolei większy bagaż jest nadawany do luku bagażowego. Warto znać dokładnie politykę danej linii lotniczej, gdyż reguły rządzące się tym zadnieniem są nieco odmienne w zależności od przewoźnika. Stąd też dobrym rozwiązaniem będzie sprawdzenie wymiarów i wagi swojego bagażu.

Odprawa i wejście na pokład, czyli jesteśmy już na lotnisku

Mając zaplanowany lot, musimy się odprawić. Stąd też warto pojawić się odpowiednio wcześnie na lotnisku, aby zdążyć ze wszystkimi procedurami. Przyjmuje się zazwyczaj, aby przybyć ok. 2 godziny przed odlotem. Wchodząc na teren lotniska, znajdźmy na telebimach oznaczenie, które jest przyporządkowane naszemu lotowi. Pozwoli to łatwo odnaleźć stanowisko, które jest oddelegowane do obsługi naszego lotu. W tym momencie można założyć, że zaczyna się nasza odprawa Wówczas trzeba okazać obsłudze nasze dokumenty. W dalszej kolejności będziemy musieli postawić rejestrowany bagaż na taśmę. Tam też będzie on zważony i przyporządkowany mu, zostanie konkretny numer. Zostanie nam też przekazana karta pokładowa i będzie na niej również to samo oznaczenie, co na bagażu. W ten sposób łatwiej będzie nam potem zidentyfikować swój bagaż. Po tych procedurach możemy udać się do hali odlotów, gdzie my i nasz bagaż podręczny zostaną poddane kontroli służb granicznych. Po jej zwieńczeniu przechodzimy do strefy bezcłowej, gdzie mamy możliwość zrobienia drobnych zakupów. Warto pamiętać, aby nie pozostawiać swojego bagażu bez opieki, ponieważ grożą za to wysokie kary. Powoli zbliża się godzina odlotu i tym samym powinniśmy jeszcze odnaleźć numer bramki, która pozwoli nam przejść do autobusu bądź rękawa. Musimy mieć wówczas pod ręką kartę pokładową i dokument tożsamości.

Wejście do samolotu

Tak jak to już zostało wspomniane przed momentem na pokład samolotu, możemy dostać się na parę różnych sposobów. Można tego dokonać poprzez podpięty do bramki rękaw, czyli specjalny korytarz prowadzący wprost do samolotu, kolejnym sposobem jest marsz z terminalu do znajdującego się nieopodal samolotu. Ostatnim rozwiązaniem jest podróż autobusem i poprzedzająca to konieczność przejścia przez bramę. Przed wejściem na pokład trzeba być też przygotowanym jeszcze przygotowanym na to, że zostaniemy jeszcze poproszeni o okazanie biletu.

Mamy nadzieję, że niniejszy tekst nieco rozjaśnił wszelkie kwestie związane z tym, jak należy zachowywać się przed przybyciem na lotnisko. Z taką dawką informacji już żaden lot nie powinien być stresujący.