Pierwszy lot samolotem – sprawdź, na co się przygotować!

Latanie samolotem nie należy do naszej codzienności i spotyka się jeszcze osoby, które nigdy nie leciały samolotem. Dla wielu lot samolotem może nawet przesłonić radość z oczekiwanych wakacji. Wiele osób żywi nieuzasadnione obawy co do lotów samolotem. Z tego powodu warto przygotować się do pierwszej podróży samolotem tak, aby wszystko poszło spokojnie i łatwo.

Co sprawia największy problem przed pierwszym lotem samolotem?

Najwięcej kłopotu sprawia podróżującym spakowanie odpowiednio bagażu. Jest to czasem kłopotliwe nawet dla osób często podróżujących samolotem, a na pewno wywoła wiele wątpliwości u osób po raz pierwszy korzystających z tego środka komunikacji. Dlatego też należy przede wszystkim sprawdzić na stronie swojego przewoźnika, jakie dopuszczalne są rozmiary i ciężar bagażu. W przypadku nadbagażu konieczna będzie dopłata. Z tego powodu warto dokładnie zmierzyć i zważyć walizkę, aby mieć pewność, że przejdzie kontrolę. Warto wiedzieć, że pakować nie można żadnych niedopuszczalnych przedmiotów np. łatwopalnych jak spirytus, rozpuszczalnik, a także niebezpiecznych jak broń czy jej atrapa. Osobne regulacje dotyczą płynów, kremów czy emulsji. Muszą być spakowane w przezroczysty pojemnik do 100 ml pojemności, a łącznie nie mogą przekroczyć 1 litra. Przy sobie należy mieć dokumenty i bilety.

Ważne także, aby pamiętać o odpowiednim ubraniu do samolotu. Najlepiej jest wybrać lekkie, przewiewne i wygodne ubrania, które są wykonane z naturalnych materiałów. Biorąc pod uwagę klimatyzację warto zaopatrzyć się w bluzę i wybrać raczej kryte obuwie. W podróż samolotem można zabrać jedzenie na czas lotu, ale powinno być w formie tradycyjnych kanapki czy zdrowych batonów.

Jak poruszać się na lotnisku?

Po dotarciu na lotnisku nie należy się martwić, gdyż w hali odlotów na tablicach wyświetlane są kolejne numery lotów z podanymi bramkami(gate). Przy wywołaniu lotu pierwszeństwo wejścia na pokład mają osoby, które wykupiły taką usługę. Przy przechodzeniu przez bramkę należy okazać kartę pokładową i dokument. Następnie, w zależności od lotniska, przechodzimy rękawem prosto do samolotu lub jesteśmy kierowani do podstawionego autobusu, który zawiezie nas do samolotu. Wchodząc na pokład samolotu załoga wskazuje odpowiednie miejsca. Przed zajęciem miejsca należy umieścić bagaż podręczny we wskazanym miejscu i zdjąć w razie potrzeby wierzchnie okrycie, a następnie zająć miejsce i wysłuchać instrukcji obsługi, co do sposobu zapięcia pasów, użycia maski tlenowej(gdy zajdzie potrzeba) czy zachowania w trakcie lotu. Przed lotem pasażerowie są proszeni o zapięcie pasów i odsłonięcie okien. Dopiero po osiągnięciu określonej wysokości możliwe jest odpięcie pasów oraz odsłonięcie okien. Zdarza się, że w tej chwili z pasażerami wita się kapitan samolotu, który podaje także podstawowe parametry lotu(w tym czas lotu). Na pokładzie samolotu jest prowadzona sprzedaż przez załogę zwykle w postaci wózka prowadzonego przez stewardessy. W trakcie lotu można skorzystać z toalety, a nawet rozprostować nogi, w czasie spaceru wzdłuż kabiny.

Jak się zachować przy lądowaniu samolotu?

W czasie, gdy samolot zbliża się do lądowania, pasażerowie są proszeni o zapięcie pasów. Drzwi samolotu są otwierane dopiero po całkowitym zatrzymaniu samolotu. W zależności od lotniska do budynku wchodzi się przez rękaw, podjeżdża podstawionym autobusem lub udaje się spacerem przez płytę lotniska(przy mniejszych lotniskach np. Pescara). Po wejściu na docelowe lotnisko przechodzimy przez kontrolę paszportową i po jej pomyślnym zaliczeniu możemy opuścić teren lotniska.

Czy należy obawiać się pierwszego lotu samolotem?

Pierwszy lot samolotem nie będzie taki straszny po odpowiednim przygotowaniu. Przede wszystkim należy pamiętać o wymaganych wymiarach bagażu przez poszczególne linie lotnicze. Ważne jest też zwrócenie uwagi na zasady dotyczące żywności oraz napojów. Na samym lotnisku jesteśmy odpowiednio kierowani przez wyświetlacze oraz głośniki zapowiadające poszczególne loty.

Wycieczki i loty samolotem

Lot samolotem może być także częścią wycieczki turystycznej. Organizowane są specjalne wycieczki objazdowe, które obejmują podróż samolotem do wybranego miejsca, a następnie zwiedzanie różnych atrakcji turystycznych. Takie wycieczki oferują możliwość zwiedzania odległych i egzotycznych miejsc w krótkim czasie. Organizatorzy wycieczek zajmują się wszystkimi detalami, takimi jak rezerwacja biletów lotniczych, zakwaterowanie, transport na miejscu i program zwiedzania.

Warto zwrócić uwagę na to, że podróż samolotem wiąże się z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi przewozu bagażu. Przed wyjazdem należy zapoznać się z wytycznymi przewoźnika w zakresie rozmiarów, wagi i rodzaju bagażu podręcznego oraz bagażu rejestrowanego. Ważne jest także pamiętanie o wymogach dotyczących bezpieczeństwa i higieny, takich jak zakaz przewozu niebezpiecznych przedmiotów czy ograniczenia dotyczące przewozu płynów.

Podczas wycieczki samolotem ważne jest przestrzeganie zaleceń personelu pokładowego i zachowanie odpowiedniego zachowania. Należy usiąść na swoim miejscu, zapiąć pasy bezpieczeństwa i wysłuchać instrukcji dotyczących zachowania w trakcie lotu. Warto także pamiętać o higienie podczas podróży samolotem, takiej jak częste mycie rąk i unikanie dotykania twarzy.