Odpowiednia walizka kluczem do spokojnej podróży

Urlop bez wątpienia wiąże się z planowaniem i organizacją. Podstawowym elementem przygotowania do podróży jest przejrzenie swojej garderoby. Odszukanie ulubionych strojów kąpielowych, designerskich kapci i słomianych kapeluszy to już dobry początek. Kolejnym krokiem jest pakowanie. Dlatego jedną z rzeczy, którą warto przemyśleć wcześniej jest dobór odpowiedniej walizki. Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów i niekiedy ciężko podjąć decyzję. Idealna walizka dla podróżnika powinna być solidna, trwała i dobrze wykonana. Jaką zatem wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Materiały

Kluczowe jest, aby materiał walizki był odporny na zniszczenia oraz wilgoć. Warto zwrócić na to szczególną uwagę, gdyż w dużej mierze decyduje to o tym jak dobrze będą zabezpieczone nasze rzeczy. W kwestii materiału, rozróżniamy dwie główne grupy walizek:

Miękkie

Tworzone są głównie z nylonu lub włókna poliestrowego. Walizki wykonane z tych materiałów słabo chronią przed wilgocią, są mniej odporne na zabrudzenia i zniszczenia. Jednak ich zaletą bez wątpienia jest niższa cena. Ponadto, są one bardzo elastyczne, dzięki czemu możemy zapakować w nie więcej rzeczy. Zazwyczaj są też lżejsze od walizek twardych. Jest to lepszy wybór dla podróżujących samochodem, gdyż bagaż nie jest wówczas narażony na przerzucanie i uszkodzenia, tak jak to ma miejsce podczas podróży samolotem. Co więcej, taką walizkę łatwiej zmieścić w bagażniku i dostosować do dostępnego miejsca, aniżeli twardą.

Twarde

Wykonane są najczęściej z poliwęglanu, polipropylenu, włókna szklanego lub ABS (Akrylonitryl, Butadien, Styren). Na tle miękkich, wyróżniają się większą odpornością na pęknięcia, wgniecenia, zarysowania czy też zalanie. Dzięki temu, nasze rzeczy są skuteczniej chronione przez strukturę materiału. Tego typu walizki polecane są szczególnie osobom, które często podróżują samolotami. Ich minusem jest mała elastyczność oraz niekiedy waga.

Zabezpieczenia 

Na ten aspekt, uwagę zwrócić powinny osoby planujące lot samolotem. Mogą zdarzyć się sytuacje, w których ktoś celowo próbuje przywłaszczyć sobie nasz bagaż lub po prostu omyłkowo zabiera jako swój. Z tego powodu, zabezpieczenia są niezwykle istotne. Aby ochronić swoje rzeczy, warto zaopatrzyć się w kłódkę z zamkiem TSA, pas zabezpieczający lub kłódkę szyfrową. Jeżeli chcemy mieć solidnie zabezpieczoną walizkę, musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami. Jednak zazwyczaj dzięki temu, więcej można zyskać niż stracić.

Wyposażenie walizki

W zależności od przeznaczenia oraz naszych potrzeb, ważną rolę mogą odgrywać różnego rodzaju dodatkowe przegrody, uchwyty, zewnętrzne i wewnętrzne kieszonki. Tego typu udogodnienia mogą być pomocne w porządkowaniu rzeczy czy łatwym dostępie do tych najbardziej potrzebnych, np. dokumentów, ładowarki, jedzenia. Dobór wyposażenia jest kwestią bardzo indywidualną, szeroki wachlarz oferowanych walizek daje sporo możliwości spersonalizowanego zakupu.