O czym pamiętać i jak zachowywać się w samolocie?

Chociaż nie każdy je lubi, podróże samolotem to jeden z najlepszych sposobów na dotarcie do celu. Samolot jest najbezpieczniejszym środkiem transportu, pozwala szybko i wygodnie dotrzeć w różne miejsca na świecie. Przed lotem warto jednak dowiedzieć się, o czym należy pamiętać podczas podróży i jak należy się zachowywać. Kilka ważnych porad i prostych wskazówek znajdziesz w kolejnych akapitach tego artykułu.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Samolot jest najbezpieczniejszym środkiem transportu, warto jednak pamiętać, że zawsze może zdarzyć się sytuacja, która będzie zagrożeniem dla zdrowia czy życia. Lata doświadczeń oraz postęp technologii sprawiły, że samoloty są dobrze przygotowane na różne okoliczności, podobnie jak personel pokładowy. Zawsze na początku personel daje pasażerom najważniejsze wskazówki, które z pewnością przydadzą się podczas ewentualnych niebezpiecznych sytuacji. Warto więc skupić się w tym czasie i postarać zapamiętać wszystkie ważne informacje. Również w trakcie lotu należy zachować czujność. Czasami personel może poprosić o powrót na miejsca i zapięcie pasów bezpieczeństwa. Zawsze należy stosować się do wskazówek personelu pokładowego, bezpieczeństwo jest bowiem najważniejsze.

Kilka ważnych porad

Bagaż podręczny powinien znajdować się w wyznaczonym do tego miejscu. Drobne przedmioty można włożyć pod poprzedzające siedzenie, warto korzystać także ze schowków umieszczonych nad siedzeniami. Ważne jest jednak to, aby pamiętać również o innych pasażerach. Jeśli decydujesz się na włożenie bagażu do schowka, postaraj się umieścić go w taki sposób, aby inny pasażer również mógł skorzystać z tego miejsca do przechowywania bagażu.
Jednym z najbardziej irytujących problemów podczas podróży, jest sytuacja, gdy pasażer z tyłu wstając łapie fotel przed sobą. Problem ten dotyczy nie tylko podróży samolotem, ale także innymi środkami transport u jak autobus czy pociąg. Chociaż pomaganie sobie w ten sposób jest lubiane przez wiele osób, z pewnością pasażer za którego krzesło łapie się osoba z tyłu nie będzie zadowolony. Gdy fotel zostanie bowiem chwycony a następnie puszczony, zadziała podobnie jak sprężyna. Pamiętaj, aby nie łapać za fotel innych pasażerów podczas podróży samolotem. Również rozsądne korzystanie z ekranów umieszczonych na oparciach foteli jest bardzo ważne. Warto robić to z wyczuciem, gdyż agresywne stukanie w ekran nie jest komfortowe dla pasażera który siedzi na fotelu do którego umieszczony jest ekran dotykowy. Podróżując jakimkolwiek środkiem transportu, warto pamiętać nie tylko o swoim komforcie, ale także o innych pasażerach.

Zdejmowanie butów w samolocie

Długi lot to niekomfortowa sytuacja dla stóp pozostających w butach. Dobrym rozwiązaniem w takim przypadku jest zdjęcie obuwia. Warto jednak pamiętać, że gołe stopy to niezbyt przyjemny widok dla innych pasażerów, podobnie jak woń spoconych skarpet. Co więc zrobić? Warto mieć przy sobie czystą parę skarpetek, a przed lotem zastosować talk lub specjalny dezodorant do stóp. Dzięki temu można bezpiecznie i bez szkody dla innych zdjąć obuwie w czasie długiego lotu samolotem.
Jeśli mowa o stopach, warto unikać kładzenia ich na fotel innego pasażera. Jest to bardzo niekomfortowa sytuacja, należy jej unikać. Czujesz, że Twoje stopy są zmęczone niewygodą pozycją? Przejdź się do toalety, aby nieco się rozruszać.

Spanie w samolocie

Długie loty są męczące, warto się nieco zdrzemnąć podczas takiej podróży. Należy jednak pamiętać, aby przed rozłożeniem fotela upewnić się, że osoba siedząca z tyłu nie ma nic przeciwko, a także, iż nie korzysta z podstawki na jedzenie i picie. Przed długim lotem warto zabrać ze sobą opaskę na oczy. Nawet, jeśli światło jest przygaszone, nie oznacza to, że każdy pasażer zdecyduje się na drzemkę. Jeśli ktoś w pobliżu będzie chciał skorzystać na przykład ze światła i poczytać, ma do tego prawo. Jeśli podczas długiego lotu zamierzasz udać się na drzemkę, opaska na oczy na pewno się przyda.