Nie daj się zaskoczyć menu przed odlotem samolotu

Loty samolotem są dziś bardzo oczywistym sposobem podróży. Dotyczy to w jednakowy sposób tych na krótkich i dłuższych dystansach i trudno się temu w zasadzie dziwić, ponieważ ta forma przemieszczania się zalicza się do bardzo wygodnych. W niniejszym tekście pochylimy się nad jednym ciekawym zagadnieniem związanym z lataniem, a mianowicie posiłkami, jakie są dostępne na pokładzie samolotów. W przypadku krótkich dystansów serwowane menu prawdopodobnie nie będzie stanowić dla nas większego kłopotu. Zakładając jednak, że wybieramy się dłuższy lot i do tego na pokładzie spędzimy czas z dziećmi, to jakość pokarmów odgrywa już większą wagę. Mając ów fakt na wglądzie temat, ten jest co najmniej wart naszej uwagi, a zatem warto zaprosić wszystkich zainteresowanych do lektury.

Garść istotnych faktów związanych z serwowaniem posiłków na pokładzie samolotu pasażerskiego

Serwowanie posiłków na pokładzie samolotów to dla większości z nas temat ściśle powiązany z lataniem. Trudno się dziwić, gdyż nawet osoby niepodróżujące w ten sposób mają w głowie utarte przekonanie o serwowaniu przez stewardesy pasażerom szerokiego wyboru posiłków i napojów. Stąd też jest to temat wart uwagi, bo sporo na tym polu się dzieje. Trzeba pamiętać, że kwestia serwowanych dań i ilości poszczególnych posiłków jest różnorodna. Tak naprawdę wszystko jest uzależnione od wybranego przez nas przewoźnika. Nie bez znaczenia jest też w tym przypadku kierunek lotu. Niezwykle popularne w naszym kręgu kulturowym tanie linie lotnicze w celu redukcji kosztów ogólnych lotu decydują się na umieszczenie w swojej ofercie wyłącznie lekkie przekąski. Najczęściej mają one postać napoju bezalkoholowego, chipsów i np. krakersów. W przypadku standardowych lotów sytuacja ma się już nieco inaczej, bo asortyment żywieniowy jest bardziej rozbudowany. Co więcej, jest on regularnie poddawany najróżniejszym modyfikacjom. Czasem pojawiają się również interesujące odmiany w postaci niecodziennych atrakcji w postaci serwowanych dań kuchni narodowych świata. Na tego typu lotach można więc zaobserwować nierzadko prawdziwą rywalizację przewoźników, którzy wręcz prześcigają się w sztuce karmienia pasażerów. Nie będąc w tym wszystkim obeznanym i nie latając zbyt często, warto wiedzieć, co wpływa na jakość i ilość posiłków podczas podróży samolotem.

Elementy wpływające na odżywianie w czasie lotu

Każdy, kto często podróżuje samolotem, wie doskonale, że menu znacząco może się różnić w zależności od przewoźnika. Czynnikami, jakie mają wpływ, na ten stan są:

  • klasa biletu,
  • prestiż linii lotniczej,
  • kierunek i czas lotu.

Sprawdźmy więc, jak to wygląda bardziej szczegółowo w tanich liniach lotniczych i tych o bardziej regularnym charakterze.

Low-costowe menu – usługi cateringowe

Tak jak to już zostało wcześniej wspomniane, tanie linie lotnicze z uwagi na oszczędności preferują w swoim menu przede wszystkim napoje oraz zimne i ciepłe przekąski. Nie ma tu serwowanych większych posiłków i choć zazwyczaj mamy do czynienia z kanapkami serwowanymi na zimno to da się z menu wyłapać, chociażby kurczaka z ryżem w sosie słodko-kwaśnym lub też kawałek lasagne. W niektórych linach mamy możliwość tańszego zakupu zestawu posiłków. W kontekście podroży tego typu liniami, warto wcześniej sprawdzić sytuację w kontekście cen i aktualnie serwowanych na pokładzie posiłków.

Klasyczne linie lotnicze

W przypadku tradycyjnie pojmowanych linii lotniczych występują również spore różnice, gdyż dany przewoźnik ma swoje indywidualne preferencje w tej materii. Co więcej, menu jest ściśle powiązane z trasą i klasą biletu. Interesujące jest tutaj też to, że na dłuższych trasach i wraz ze wzrostem klasy biletu posiłki są nie tylko obfitsze, ale też tańsze bądź też całkowicie wliczone w koszty lotu. Kolejnym istotnym elementem jest różnorodność posiłków względem pory dnia. Tym samym możemy liczyć na podział na menu śniadaniowe i lunchowe.

Reasumując, mamy nadzieję, że niniejsza lektura nieco rozjaśniła nieco kwestie związane z żywieniem w czasie podróży w czasie lotów. Tym samym nawet długi rejs nie będzie wyzwaniem dla naszego łaknienia.