Lotniska w Polsce – krótka charakterystyka

Nawet laik jest w stanie zauważyć w bardzo krótkim czasie, że przewozy lotnicze cieszą się w naszym kraju sporym zainteresowaniem. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że tego rodzaju forma podróży stała się znacznie bardziej osiągalna dla zwykłego Polaka. Do tego na korzyść lotów samolotowych przemawia fakt, że są one bardzo szybką formą transportu i jednocześnie o ponadprzeciętnym poziomie bezpieczeństwa. Nie zaskakuje zatem fakt, że powstaje sporo lotnisk w naszym kraju, co w jeszcze w większym stopniu usprawnia podróż tym środkiem transportu.

Zalet podróżowania samolotem jest znacznie więcej, gdyż nie ma konieczności stania w kokach. Jednocześnie widok za oknem jest co najmniej wart naszej uwagi. Większość przewoźników chcąc konkurować o klienta, oferuje najróżniejsze rabaty i promocje na rejsy w różnych kierunkach. W kwestii lotów w naszym kraju, co nie powinno być większym zaskoczeniem, jest sezon letni. Według najróżniejszych badań i analiz wynika, że krajowe porty lotnicze obsługują aktualnie w skali roku przeszło kilka milionów pasażerów. Jest to ilość, jaka powinna już robić wrażenie. Tym samym mając na uwadze wskazane powyżej wszystkie profity, tylko przybywa chętnych na podróż samolotem w celach służbowych lub też na wypoczynek. Nie dziwi zatem fakt, iż porty lotnicze w naszym kraju są usytuowane w większości polskich aglomeracji. Co więcej, krajowe lotniska nie tylko obsługują wewnątrzkrajowe loty, lecz również gwarantują one również połączenia zagraniczne.

Jakie mamy lotniska w Polsce?

Jak to już zostało wcześniej wspomniane branża lotnicza, rozwija się niezwykle dynamicznie. Według danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego, mamy w naszym kraju około 62 obiekty lotnicze. Warto nadmienić, że na powyższą liczbę składają się porty niepodlegające certyfikacji, lotniska o ograniczonej certyfikacji, lotniska administrowane przez Aerokluby, a do tego lotniska publiczne, czyli pasażerskie. Te ostatnie są rozlokowane w największych miastach albo też w ich najbliższej okolicy. W ten sposób zagwarantowany jest sprawny transport na ich obszar dla wszystkich zainteresowanych podróżnych.
Wśród tych najistotniejszych obiektów tj. lotnisk pasażerskich wyróżnia się ich 15. Nadrzędnym obiektem jest tutaj Lotnisko Chopina w Warszawie, które jest również największym portem lotniczym w naszym kraju. Reszta, czyli 14 obiektów to porty regionalne, choć mające mniejszą rangę, to mimo wszystko są one również intensywnie oblegane przez podróżnych. Warto nadmienić, że lotnisko w Radomiu jest aktualnie wyłączone z użytkowania.

W każdym z minionych lat krajowe lotniska obsługiwały znaczącą ilość pasażerów. Kluczowym okresem był rok 2017, kiedy to według wszelkich danych odprawie poddało się 40 milionów osób. Nie powinno być szczególnie zaskakujące, że palmę pierwszeństwa dzierży zdecydowanie Lotnisko Chopina, które obsłużyło przeszło 17 milionów pasażerów w 2018 roku. Kolejne na liście lotnisko w Krakowie może pochwalić się liczbą 7 milionów w tym samym czasie. Natomiast ostatnie miejsce na podium zajął port lotniczy imienia Lecha Wałęsy w Gdańsk u z liczbą 5 milionów pasażerów. Tendencję wzrostową pokrzyżował oczywiście w dalszych latach korona-wirus i wynikające z niego obostrzenia. Tym samym dochodzi do sporej ilości przełożonych albo też wręcz odwołanych lotów. Powoli jednak sytuacja zaczyna się normalizować i w dalszym ciągu jest sporo chętnych na transport lotniczy w kraju i za granicę. Trzeba się jednak liczyć z tym, że konieczna jest dezynfekcja rąk, noszenie maseczki i tym podobne restrykcje.
Jedynie w trzech województwach w naszym kraju brak jest lotniska. Chodzi tu mianowicie o województwo opolskie, świętokrzyskie i podlaskie. Stąd też ich mieszkańcy są zmuszeni do korzystania z lotnisk w ościennych województwach.

Jak więc widać ruch lotniczy stale rozwija się w naszym kraju i tym samym nasze lotniska obsługują połączenia czołowych linii lotniczych ze świata. Ten fakt tylko podnosi zainteresowanie tego typu sposobem komunikacji.