Jet lag – jak walczyć ze zmęczeniem po zmianie czasu

Podróże samolotem to często jedyne słuszne wyjście, które pozwala szybko i bezpiecznie dotrzeć do wyznaczonego celu. Warto jednak pamiętać, że często wiąże się to z zespołem nagłej zmiany strefy czasowej, co skutkuje odczuwaniem nieprzyjemnych objawów. Transport. Jak poradzić sobie ze słynnym jet lag? Kilka prostych i skutecznych wskazówek znajdziesz w kolejnych akapitach. Zachęcamy do lektury.

Objawy jet lag

Na objawy jet lat są najbardziej narażone osoby, które rzadko decydują się na długie podróże samolotem. Tak na przykład piloci czy załoga samolotu najczęściej są odporne na tego rodzaju nieprzyjemności. Zespół nagłej zmiany strefy czasowej jest najbardziej nieprzyjemny dla osób, które mają uporządkowany cykl dobowy, wstają i kładą się spać o tych samych porach. Na nasilenie objawów ma wpływ kilka czynników, takich jak wiek osoby podróżującej, nawyki związane ze snem, poziom stresu czy spożywanie napojów alkoholowych. Objawy jet lat to osłabienie i wyczerpanie, problemy ze snem, bóle głowy, brak apetytu, pogorszone samopoczucie. Jet lag objawia się także rozdrażnieniem i problemami związanymi z funkcjonowaniem układu pokarmowego. Z pewnością można stwierdzić, że jet lag nie jest przyjemnością. Na szczęście istnieje kilka prostych i skutecznych sposobów, dzięki którym można poradzić sobie z nieprzyjemnymi objawami związanymi z zespołem nagłej zmiany strefy czasowej. Informacje na ten temat znajdziesz poniżej.

Sposoby na zwalczanie jet lag

Aby poradzić sobie z jet lag, należy postarać się jak najszybciej dopasować do rytmu dobowego w docelowym miejscu podróży. Bardzo ważne jest to, aby powstrzymać chęć udania się na drzemkę po podróży. Najlepiej udać się na spoczynek dopiero w godzinach wieczornych, co pozwoli na szybsze dopasowanie się do rytmu dobowego w docelowym miejscu podróży. Chociaż jet lag objawia się brakiem apetytu, regularne spożywanie posiłków jest bardzo ważne. Warto zdecydować się na małe i lekkostrawne posiłki, które nie będą obciążały układu pokarmowego. Po wylądowaniu warto załatwić wszelkie formalności, a następnie uzupełnić płyny i zjeść pełnowartościowy, lekki posiłek. Następnie warto dać sobie chwilę czasu na to, aby dojść do siebie. Odpoczynek na plaży lub w pokoju hotelowym to dobre rozwiązanie. Także prysznic lub kąpiel pomogą organizmowi nieco się zregenerować po podróży. Pamiętaj jednak, aby postarać się nie zasnąć przed zapadnięciem zmroku. Jet lag zazwyczaj mija po kilku dniach bez stosowania pomocy w formie leków. Jeśli jednak wybierasz się w długą podróż, warto zabrać ze sobą odpowiednie środki tak na wszelki wypadek.

Działania profilaktyczne

Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Aby uniknąć jet lag, możesz zastosować co najmniej kilka skutecznych działań. Jeśli lecisz na zachód, postaraj się nie spać w trakcie lotu, wybrać lot w godzinach południowych, pić dużo wody i postarać się przespacerować po pokładzie samolotu. Jeśli zaś lecisz na wschód, prześpij się w trakcie lotu, jedz pokarmy bogate w węglowodany i nie pij kawy. Podczas lotu warto również unikać alkoholu oraz zadbać o swój komfort. Wygodne buty oraz ubrania to podstawa, o której nie należy zapominać wybierając się w długa podróż samolotem. Materiały powinny być przewiewne, umożliwiać skórze swobodny oddech oraz nie krępować ruchów. Podczas lotu warto obejrzeć ciekawy film lub przeczytać książkę, aby uniknąć uczucia senności. Bardzo ważne jest również to, aby decydować się na pełnowartościowe posiłki, ale jednocześnie takie, które nie obciążą układu pokarmowego. Jeśli decydujesz się na sen w samolocie, zabierz ze sobą zatyczki do uszu oraz opaskę na oczy. Dzięki tym dodatkom z pewnością zapadnięcie w sen będzie dużo łatwiejsze. Jeśli zastosujesz się do tych nieskomplikowanych wskazówek, prawdopodobnie unikniesz nieprzyjemnych i mocno nasilonych objawów jet lag.