Jakie dokumenty zabrać do samolotu?

Połączenia lotnicze umożliwiają podróżowanie w sposób łatwiejszy i szybki niż kiedykolwiek wcześniej. Jednakże w przypadku podróży lotniczych należy o zabraniu wszystkich najważniejszych dokumentów. Brak właściwych dokumentów może przeszkodzić w podróży już na jej początku.

Podstawowe dokumenty do przekroczenia granicy?

Przygotowując dokumenty do podróży samolotem to podstawą jest uwzględnienie dowodu osobistego lub paszportu. W krajach europejskich wystarczające jest posiadanie ważnego dowodu osobistego. Natomiast w wielu krajach niebędących członkami Unii Europejskiej  obowiązkowe jest posiadanie ze sobą ważnego paszportu(musi zachować on ważność jeszcze od 3 do 6 miesięcy od przylotu do danego kraju). Paszport musi być zachowany w dobrym stanie fizycznym, gdyż niektóre uszkodzenia mogą przeszkodzić w poprawnym odczytaniu danych osobowych z dokumentu.

Chcąc wsiąść do samolotu należy zaopatrzyć się w kartę pokładową, która potwierdza:

  • rezerwację biletu,
  • dane osobowe pasażera,
  • miejsce siedzenia w samolocie,
  • godzinę odlotu i odprawy
  • wiele innych informacji.

Karta pokładowa posiada kod kreskowy, który jest skanowany, co  przyspiesza całą procedurę odprawy. Przed wyjazdem do danego państwa należy upewnić się przy przekroczeniu granicy nie będzie konieczne przedstawienie wizy. Wiza wymagana jest tylko w niektórych krajach takich jak Stany Zjednoczone czy Chiny.  Informacje na ten temat są dostępne na stronach ambasady danego państwa lub w biurze podróży. Przepisy niektórych państw wymagają okazanie wizy tranzytowej(np. w USA lub na Białorusi, w trakcie przesiadki). Z tego powodu należy przed podróżą sprawdzić, jaki typ wizy będzie potrzebny, gdyż czas oczekiwania na wystawienie wizy zajmuje od kilku do nawet kilkudziesięciu dni.

Jakie jeszcze dokumenty są niezbędne w podróży samolotem?

Decyzja o tym, jakie dokumenty na lot samolotem ze sobą zabrać uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju podróży i jej celu. W przypadku bardziej orientalnych krajów wymagane są czasem zaświadczenia o odbytych szczepieniach. Dlatego też przed podróżą do bardziej odległych miejsc trzeba najpierw skonsultować się z lekarz-em, jakie szczepienia będą konieczne. Zaświadczenie o braku przeciwwskazań do odbycia tego typu podróży może być również wymagane od kobiety w ciąży czy osoby z urazami(takimi jak złamana noga). Z kolei podróżując ze zwierzętami konieczne będzie przedstawienie zaświadczenia weterynaryjnego oraz paszportu dla pupila. Właściwe pozwolenie jest także wymagane przy przewozie np. broni myśliwskiej.

Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Spraw Zagranicznych należy zabrać ze sobą paszport(nawet, gdy podróżujemy do krajów strefy Schengen). Dokument nie może być uszkodzony, a jego termin ważności musi wynosić przynajmniej 3 miesiące od daty przylotu.  W przypadku konieczności posiadania wizy to pasażer ma obowiązek zapoznać się  z wymogami we własnym zakresie.

W przypadku biletów na samolot to najbardziej popularne są obecnie bilety elektroniczne, które otrzymuje się w wiadomości e-mail po opłaceniu rezerwacji na lot. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest jego wydrukowanie oraz zabranie na lotnisko. Przy braku możliwości wydrukowania biletu należy spisać dane lotu oraz kod (numer) rezerwacji.

Jakie dokumenty ułatwiają odprawę?

Na pierwszym miejscu jest karta pokładowa, która potwierdza także dokonanie odprawy online. Niektóre linie lotnicze obowiązkowo wymagają posiadanie karty pokładowej. Warto zauważyć, że przy  przewozie dzieci bez opieki konieczne jest zlecenie przewozu dziecka liniom lotniczym. Z kolei osoby, które wykupiły ubezpieczenie przed wyjazdem powinny mieć ze sobą wydrukowaną polisę ubezpieczeniową.

Warto mieć zawsze na uwadze, że wymogi mogą różnić się w zależności od kraju przylotu oraz  krajów tranzytowych. Z tego powodu we własnym zakresie trzeba upewnić się, które dokumenty podróżne będą potrzebne do odbycia danej podróży.