Czy można latać samolotem w ciąży?
Ludzie bardzo chętnie w dzisiejszych czasach korzystają z samolotów. Wszystko dlatego, iż jest to dość bezpieczny środek transportu, nie drogi i bardzo szybki. Dzięki niemu w ciągu kilku godzin możemy dostać się w miejsce na ziemi jakie tylko chcemy. Jednak istnieje przekonanie, iż nie wszystkie osoby mają wskazanie do latania. Do takich osób można zaliczyć oczywiście kobiety w ciąży. Ale czy, aby na pewno nie mogą latać? Tego będzie można dowiedzieć się z niniejszego artykułu. Dlatego warto się z nim zapoznać. Szczególnie wskazany jest dla kobiet, które właśnie spodziewają się dziecka, a chcą polecieć na wakacje.
Czy można latać samolotem w ciąży?
Wbrew opinii innych ludzi w ciąży można latać. Jest to możliwe, ale tylko pod warunkiem, że przebieg ona bez jakichkolwiek komplikacji. Jednak warto udać się do swojego lekarza ginekologa przed planowaną podróżą i skonsultować czy aby na pewno nie ma przeciwwskazań. Nie każdy wie, dlatego warto wspomnieć, iż nie ma ogólnie obowiązujących zaleceń odnośnie latania ciężarnych. Kwestia ta jest regulowana przez przewoźników samolotowych. Każdy może mieć inaczej. Warto jednak jeszcze dodać, gdyż jest to bardzo ważna informacja, że latanie samolotem jest dozwolone tylko i wyłącznie do ukończenia 36. tygodnia ciąży pojedynczej i 32. ciąży mnogiej. Jeśli jednak występują przeciwwskazania, jak np. ryzyko przedwczesnego porodu czy ciężka choroba przewlekła. To może to być znacznie wcześniej. Każda kobieta ciężarna podczas lotu powinna pamiętać o odpowiednim nawadnianiu i profilaktyce przeciwzakrzepowej.
Ważne jest to, ż możliwość latania samolotem w ciąży uzależnione jest od etapu zaawansowania ciąży. W regulaminach niektórych przewoźników lotniczych można znaleźć informacje takie jak:
- Do 32. tygodnia ciąży – Pod warunkiem, że ciąża przebiega prawidłowo bez komplikacji. Kobiety nie muszą mieć przy sobie żadnego zaświadczenia lekarskiego, ale muszą uzyskać zgodę swojego lekarza prowadzącego.
- Od 32. do 36. tygodnia ciąży – W tym przypadku kobiety mogą latać samolotem jeśli są w ciąży pojedynczej. Jednak jest to możliwe tylko i wyłącznie po ukazaniu wypełnionego przez lekarza prowadzącego formularza MEDIF. Taki dokument dostępny jest do pobrania na stronie internetowej danych linii lotniczych.
- Po 36. tygodniu ciąży – Kobiety, które są już w tak zaawansowanej ciąży nie uzyskają pozwolenia na podróżowanie samolotem przez żadnego przewoźnika.
Wszystko już wiadomo, ale jaki jest jednak najlepszy moment na podróżowanie będąc w ciąży? Powszechnie sądzi się, iż najlepszym momentem jest drugi trymestr ciąży. To czas, kiedy dolegliwości ciążowe, na przykład mdłości, nie są już tak uciążliwe, a u dziecka zaszedł już proces organogenezy, czyli rozwinęły się wszystkie kluczowe organy.
Jeśli są kobiety w ciąży, które cierpią na choroby przewlekłe typu cukrzyca, choroby serca czy też niewydolność nerek to zdecydowanie odradza się takim kobietom podróżowanie. Jest trochę niebezpieczne. Tak samo jest z kobietami, które poroniły lub doszło u nich do wczesnego pęknięcia błon płodowych, występuje zwiększone ryzyko wcześniejszego porodu czy krwawienie z dróg rodnych.
Gdzie najlepiej posadzić kobietę w ciąży? Zazwyczaj ma ona przydzielone specjalne siedzenie czyli fotel z większą przestrzenią wokół siebie. Jeśli jednak nie ma czegoś takiego to trzeba wykupić sobie odpowiednie miejsce. Bardzo bezpieczne jest miejsce w pobliżu skrzydeł samolotu. Ponadto ciężarna powinna siedzieć przy przejściu, najlepiej niedaleko toalety.
A czy istnieje gdzieś limit godzin ile kobieta ciężarna może spędzić w podróży samolotem? Otóż tak. Każda kobieta spodziewająca się dziecka, nie powinna podróżować samolotem więcej niż 4 godziny. Jednak ważne jest to, iż może ona spacerować co pół godziny. To znacznie polepszy jej podróż i wygodę.